Зеновій Кецало

Кецало Зеновій Євстахович


Дата народження: 12.02.1919
Дата смерті: 14.08.2010

Місто: Львів
Жанри: Графіка, живопис

ПРО МИТЦЯ

Зеновій Кецало – український графік та живописець, Народний художник України.
Народився 12 лютого 1919 року у с. Добрівляни, що на Львівщині в сім’ї залізничника.
Впродовж п‘яти років митець здобував освіту у Львівській художньо-промисловій школі, а згодом у Краківській академії красних мистецтв імені Яна Матейка.
Друга світова війна перекреслила усі мрії та сподівання на найближчі десятиліття. Зеновій Кецало потрапляє у млинове колесо митарств жорстокого більшовицького режиму. Він відбуває тяжку службу в радянській армії, а потім близько десяти років репресій у таборах Уралу, позбавлення громадянства. Однак тоталітарній системі не вдалося зламати Зеновія Кецала — національно свідомого, фізично сильного, впертого у своїх твердих намірах не розійтися зі своїм покликанням.
На початку 1950-х років Кецало повертається на рідну землю, у рідне село Добрівляни. Тут він довго не затримується і згодом назавжди осідає у Львові. Цьому передувала щоденна, виснажлива праця над собою. В цей період автор виснажливо працював над своїм творчим доробком, випробовував себе у різних техніках графіки та олійному живописі. Дедалі частіше його роботи з’являлися на виставках Львова, згодом – Києва. Кецало, як молодий талановитий автор, привернув увагу Леопольда Левицького, Олени Кульчицької та Стефанії Гебус-Баранецької.
Невдовзі він став членом Спілки художників України та головою секції графіки. Митець посів чільне місце серед інтелігенції Львова. У своїх творах Зеновій Кецало надавав прихованого філософського змісту буденним сюжетам. Велику мистецьку цінність являють портрети та антивоєнна серія.
Добра зорова пам’ять дозволяла художникові писати з натури, будучи в майстерні. Автор вправно працював з аквареллю та олійними фарбами, однак найкраще його талант проявився в естампній графіці, зокрема, у складній техніці меццо-тинто.
За його діяльністю пильно стежила радянська влада, автор не отримував державних нагород попри загальне визнання.
Вже у незалежній Україні, у 1995 році, Зеновій Кецало став народним художником України.
Художник помер 14 серпня 2010 року у Львові, похований на Личаківському кладовищі.
Доробок автора складає понад 1000 робіт. Творчість митця знайшла своїх поціновувачів в Україні та за її межами, зокрема, в США та Канаді.

 

 

 

РОБОТИ МИТЦЯ

Slide Зацікавило
мистецтво?
info@homeofarts.com.ua +38 098 999 20 22 пн-нд 12:00 – 21:00 ТОВ «Львівський Дім Мистецтв»
вул. Cтрийська 202, б