Шатківський Олекса Якович
Дата народження: 28.05.1908
Дата смерті: 29.06.1979
Місто: Львів
Жанри: Живопис, графіка
ПРО МИТЦЯ
Шатківський Олекса – український живописець, графік, сценограф, педагог, член мистецької групи “Спокій”.
Народився автор 28 травня у місті Почаєві Тернопільської області. Баталії Першої світової війни змусили сім’ю тимчасово покинути рідні місця. Як “біженці” вони перебували на Катеринославщині, де Олекса почав ходити до школи. У серпні 1918 року сім’я повернулася додому.
У 1925 році, закінчивши семирічну школу, юний Олекса почав навчатись у малярській школі в Почаївській Лаврі, де черпав знання 5 років.
У 1931-1939 роках навчався у Варшавській академії красних мистецтв, де отримав 14 нагород за живопис та графіку. Його викладачами з фаху були провідні класики польського мистецтва: Владислав Скочиляс, Тадеуш Прушковський та Леон Вичулковський.
Із спрагою мандрівника Шатківський припав до навчання. Для поглиблення знань їздив до музеїв Берліна, Дрездена та Парижа. Твори старих майстрів збагачували його, а натхнення давав старий рідний Почаїв.
У Варшаві, Олекса назавжди полюбив імпресіоністів через їхню легкість, “море” кольору, глибину й чару. Саме так будуть трактовані почаївські пейзажі та його чуттєві натюрморти. Він часто підписував свої роботи прізвищем Сміх-Шатківський, так як у минулому Сміхи заселяли частину Почаєва, а згодом вони мали прізвище Шатківські.
1939 року Олекса Шатківський повернувся з Варшави до Почаєва. Прихід радянської влади, депортації, репресії, придушення особистості, особливо художньої привели до вчителювання у рідному місті, де автор продовжував художню практику. Після закінчення війни Олекса працював у Тернопільському драматичному театрі. Від 1946 року жив у Львові, викладав в Інституті прикладного та декоративного мистецтва, Українському поліграфічному інституті ім. І. Федорова та училищі прикладного мистецтва ім. І. Труша.
Наприкінці 1950-х років у малярській манері майстра відбулися суттєві зміни – він створив неперевершені за силою образності зразки живописних та графічних творів. Поряд із основними темами — ліричний пейзаж, натюрморти – автор звертався до зображення портретів класиків української культури, великих постатей української історії, народних звичаїв.
Велика і розмаїта творча спадщина митця належить до провідних у розвитку національного мистецтва другої половини XX століття.
Твори Олекси Шатківського знаходяться у Львівській та Луцькій картинних галереях, в фондах Національної спілки художників України в Києві, Національному музеї Польщі у Варшаві, а також в приватних колекціях.
РОБОТИ МИТЦЯ