Обаль Петро Павлович
Дата народження: 19.04.1900
Дата смерті: 26.05.1987
Місто: Стрий
Жанри: Живопис, графіка
ПРО МИТЦЯ
Петро Обаль – український живописець і графік. Член спілки художників України та Гуртка діячів українського мистецтва. Народився 19 квітня 1900 року у селянській родині в селі Ободівка (нині Лозівка), на Тернопільщині. Малюванням захопився з дитинства. Батьки все життя тяжко працювали то ж не могли підтримувати амбіції і захоплення майбутнього митця.
Юність Петра Обаля випала на досить буремний період історії – Перша світова війна, епідемія тифу. Петро був змушений припинити навчання у Збаразькій гімназії, де здобував початкову освіту. Саме у цій гімназії майбутній художник познайомився з образотворчим мистецтвом. Зовсім молодим хлопцем Петро потрапив на фронт до телеграфістів, де виконував усілякі підсобні роботи. Згодом, опинився у польському полоні в Тухолі, де познайомився з деякими художниками і загорівся ідеєю вступу до Краківської академії мистецтв. Саме в полоні були створені перші начерки Петра Обаля. Повернувшись на рідні землі, юнак знайомиться із українським скульптором Андрієм Коверком, у майстерні якого й готується до вступу в омріяний мистецький навчальний заклад.
Влітку 1921 року Петро Обаль успішно складає іспит і стає студентом Краківської академії мистецтв. Там навчається майстерності у таких наставників як В.Яроцький та Т. Аксентович, у якого, у свій час, навчався Олекса Новаківський. В стінах цієї ж академії навчались Іван Труш, Михайло Жук, Антін Монастирський. У вільний від навчання час, Петро заробляв на життя працюючи у театрі художником-декоратором.
У 1923 році відбувається Друга українська мистецька виставка, організована Гуртком діячів українського мистецтва – подія, з якої почалась виставкова діяльність Петра. В числі учасників також були Олена Кульчицька, Павло Ковжун, Григорій Смольський, Карл Костирко та інші.
Значний успіх художнику принесла участь у виставці сучасної української графіки 1932 року. Дереворити Обаля експонувались поряд із роботами Георгія Нарбута, Олександра Богомазова, Миколи Самокиша та інших визначних митців. А вже у 1935 році Петро приймає активну участь у світових виставках.
Крім виставкової Петро Обаль реалізовується і у викладацькій діяльності. У 1941 році художник був призначений професором української гімназії у Стрию. Художник прожив там понад 9 років, провів не одну виставку і присвятив цьому місту деякі власні твори.
Творчий наробок Петра Обаля налічує 500 творів, серед яких живопис, графіка, дереворити. Крім України, роботи Петра Обаля експонувалися у Берліні, Відні, Братиславі, Женеві, Празі та Чикаго. Входять до музейних колекцій Львівського музею українського мистецтва, Тернопільського краєзнавчого музею, художнього музею Івано-Франківська. У Стрию було відкрито музей Петра Обаля.
РОБОТИ МИТЦЯ